В България все още много често се слага знак на равенство между ментално и психично здраве. Другояче казано, който има проблеми с менталното си здраве, обикновено и най-често е насочван към психотерапевт или психиатър. Това е дълбоко погрешно. Защото ментално здраве не означава само и единствено здрава психика. Тя е само един компонент от всеобхватността на понятието „ментално здраве“.
Менталното здраве, според определението на СЗО е „състояние на благополучие“. Което пък много често у нас се разбира като общ социален статус или стандарта ни на живот, което пък най-вече се асоциира с имуществото, което притежаваме и ежемесечните ни парични приходи. Казано по-просто, „надмогнал си на харча“ е човек, който в народопсихологията ни е в състояние на благополучие и очевидно е ментално здрав. Така ли е наистина?
Съвременната реалност ни предлага малко по-различна картина. Менталното здраве на човека от 21-век се определя преди всичко от собствената му самооценка: доколко се чувстваме достатъчно емоционално удовлетворени от живота, който водим, имаме ли ясно дефинирани цели за постигане пред себе си, в състояние ли сме да контролираме емоциите си и знаем ли как да поддържаме хармонични отношения с хората около нас. Освен това, менталното здраве влияе пряко върху нашето физическо и психично здраве, или както е казал римският поет-сатирик Ювенал преди 2000 години - „здрав дух в здраво тяло“. Максима при която и двете твърдения са взаимозависими, а съвкупността им в най-обобщен вид представлява това, което в нашата епоха наричаме „ментално здраве“. Защото много често болестите на „духа“ причиняват щети на „тялото“ и обратно.
Как да съхраним менталното си здраве във времето, в което живеем? Преди всичко, важно е да се научим да се справяме със съвременните предизвикателства – глобална несигурност, повишена тревожност, ежедневен стрес, „прегаряне“ на работното място, социална изолация, трудно постижима комуникация с хората около нас, заседнал и асоциален начин на живот. Всичко това руши менталното здраве, върху което се гради личността на съвременния човек и е причина за най-различни психични разстройства и физически заболявания.
Огромна част от времето си съвременния човек прекарва на работното си място. Дали това е мястото, където отиваме просто по принуда, за да осигурим физическото си съществуване, или разбирането за „работа“ се е променило в днешно време? Как да се реализираме пълноценно, така че „работата“ да отговаря на жизнените ни цели и да изпълва усещането ни за удовлетвореност със позитивно съдържание? Какви са съвременните практики за поддържане на менталния ни статус такъв, че да се чувстваме удовлетворени от живота си и да изпаднем в „състояние на благополучие“ - физическо, емоционално и ментално? Отговорът не е еднозначен и общовалиден. Епизод 44 на „Тройка по никое време“ на Милена, Кирил и Тодор с гост Калин Гайдаджиев, специалист по човешки ресурси в Макдоналдс, е посветен на проблемите и предизвикателствата за менталното здраве на съвременния човек, като и начините, чрез които можем да го съхраним. Дали можем да се справим сами? Към кого да се обърнем и как да го направим, така че отново да възвърнем радостта си от живота и да намерим отново устойчивостта си, ако временно сме се чувствали нестабилни? Каква е фрмулата на баланса в живота? Гледайте и ще разберете.