Проучвания показват, че хората, които гледат спорт изпитват по-голямо чувство за благополучие от тези, които не го правят – и това вероятно е свързано със социалните аспекти на гледането на спорт. Под благополучие се разбира психологическото състояние на човека – колко добре се чувства той. Хората с по-високо благополучие обикновено имат по-добро физическо здраве и живеят по-дълго от хората с по-ниско благополучие.
Изследването, проведено в университета Anglia Ruskin използва данни от 7209 възрастни на възраст 16-85, живеещи в Англия, които са участвали в проучването, поръчано от правителството на Обединеното кралство. Те установяват, че хората в Обединеното кралство, които са присъствали на спортно събитие на живо през последната година, са по-удовлетворени от живота си, смятат, че животът им е по-стойностен, и са по-малко самотни от хората, които не са присъствали.
Тези констатации съвпадат с други проучвания, които установяват, че хората, които гледат спорт на живо поне веднъж годишно, имат по-малко депресивни симптоми от тези, които не го правят. Гледането на спорт по телевизията или онлайн също може да бъде полезно за вашето благополучие.
Хората, които гледат спорт, е по-вероятно да съобщят за по-високо чувство на удовлетвореност от живота, отколкото хората, които не го правят, независимо дали гледат спорт на живо, по телевизията или онлайн.
Позитивният ефект от гледането на спорт вероятно е свързан със социалната идентичност. Ние търсим група чрез формирането на вътрешни групи: общности от хора, с които споделяме нещо общо. Тези общности формират част от нашата идентичност и чрез тях намираме социална и емоционална подкрепа. Пример за формиране на вътрешна група е общността, която споделяме с хората, които подкрепят същите спортни отбори като нас. Изследванията показват, че хората, които се идентифицират силно с даден спортен отбор, е по-вероятно да се чувстват емоционално подкрепени от други фенове, което увеличава удовлетвореността от живота.