Тиквата и Хелоуин 30 октомври, 2020

Няма по-класически образ за Хелоуин от този на издълбана тиква, поставена до прозорец, създавайки страховита атмосфера. В продължение на десетилетия издълбаването на тиква е една от най-американски традиции за есента, отбелязва се с партита, фестивали и телевизионни състезания.

Интересна е историята на тези тикви и тяхното значение като декорация. Въпреки че легендарният конник без глава и неговата тиква плашат американците от поколения насам, истинският произход на фенерите е в Ирландия, Англия и Шотландия.

По пътя езическите ритуали, легендите и природните феномени са се преплели, за да създадат една приковаваща история, която е частично реална.

Келтски ритуали

Концепцията за използването на кръгъл плод или зеленчук за представяне на човешкото лице датира от хиляди години в някои европейски келтски култури. Има предхристиянски произход, който е еволюирал от обичая за почитане на главата или може би представлява военни трофеи, взети от врагове. Това е доста зловещо, но би могло да символизира отсечените глави на враговете.

Идеята се корени по време на келтския фестивал „Самхейн“, който първоначално се празнува на 1 ноември и вдъхновява много съвременни традиции на Хелоуин. Вярвало се е, че в навечерието на „Самхейн“, 31 октомври, духовете на мъртвите се смесват с живите. За да се предпазят от тези изгубени души, хората се маскирали и издълбавали ужасяващи лица от цвекло, картофи и ряпа, които обикновено били в изобилие в средата на есента.

Празникът се е развил и от практически съображения. Металните фенери били доста скъпи. С течение на времето те започват да издълбават лица, които позволяват на светлината да преминава през дупките, без да гаси пламъка.

Посетителите на Националния музей на Ирландия , „Живот на село“ в окръг Майо, могат да видят от първа ръка колко ужасяващи са били. В постоянните експонати на музея има гипсова отливка от издълбана ряпа, която била много разпространена, наречена „фантомна ряпа“ и която има зловещи зъби и очи.

Плод - чудо, който не всеки оценява

 

Човешки слабости и трикове на природата

Произходът на фенерите не се ограничава до продукта; терминът се отнася и за хората. Според речника на Мириам Уебстър във Великобритания е било обичайно да наричат човек с неизвестно име „Джак“. Например, нощният пазач е бил наричан „Джак с фенера“.

Прочети още

  СПОДЕЛИ

Новини

„A Minecraft Movie“ счупи рекордите през премиерния си уикенд в северноамериканските кина преди 1 час

Ед Шийрън беше добавен към листа на фестивала Coachella преди 1 час

Актьорът и комик Ръсел Бранд е изправен пред обвинения в изнасилване отпреди 20 години преди 20 часа

Джъстин Бийбър се готви за тотално различен от музиката проект преди 20 часа

Том Круз отдаде почит към своя приятел Вал Килмър преди 20 часа

Miley Cyrus представи и първия официален сингъл от новия албум – „End of the World“ преди 3 дни

Ed Sheeran най-после пусна новия си сингъл “Azizam” преди 3 дни

MASCOTA и D-TRAX представят нова версия на класиката Del Sol преди 3 дни

Елате на събитието на „Ох, на мама!“ на 17 и 18 май преди 3 дни

Джон Сина разкри за тайна битка със сериозна диагноза преди 4 дни

Дженифър Лорънс роди второто си дете преди 4 дни

The Weeknd сподели смразяващ трейлър към предстоящия филм Hurry Up Tomorrow преди 4 дни