Мумифицираните древноегипетски останки вече не трябва да се наричат „мумии“, тъй като терминът е остарял и „дехуманизиращ“, казаха от водещи британски музеи. Музеят в Лондон и националните музеи на Шотландия вече не използват термина, предпочитайки „мумифициран човек“ или „мумифицирани останки“ като политкоректна алтернатива.
Говорител на Националния музей на Шотландия каза:
„Когато знаем името на дадено лице, ние го използваме, в противен случай използваме „мумифициран мъж, жена, момче, момиче или човек“, защото имаме предвид хора, а не предмети. Думата „мумия“ не е неправилна, но е дехуманизираща, докато използването на термина „мумифициран човек“ насърчава нашите посетители да мислят за индивида.“
Същевременно председателят на Британския музей Джордж Озбърн води преговори с ръководители на гръцки музеи за връщането на спорните мрамори Елгин. Терминът „мумия“ се използва за обозначаване на запазени останки от около 1615 години. Смята се, че произхожда от арабската дума „mummiya“, която се превежда като „битум“, балсамиращо вещество.
Кураторът на Great North Museum Джо Андерсън също каза пред The Daily Mail:
„Легендите за проклятието на мумията и филмите, изобразяващи свръхестествени чудовища [...] могат да подкопаят тяхната човечност.“